Strona głównaModaBiżuteria z bursztynu

Biżuteria z bursztynu

Bursztyn jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych naturalnych kamieni jubilerskich. Sposób w jaki powstaje jest niezwykle interesujący. Natomiast sam wygląd bursztynu nie wychodzi z mody przez dziesiątki lat.

Bursztyn

Na świecie znanych jest około 60 odmian bursztynu. W naturalnej postaci bursztyn tworzy nieregularne bryłki. Bursztyn jest spotykany w różnych rejonach świata (Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Afryka, Azja, Australia). Natomiast największe złoża występują w obwodzie kaliningradzkim. Szacuje się, że złoża w tym obszarze mogą stanowić nawet 90% zasobów światowych.

Bardzo ciekawe jest to, że bursztyn powstaje na przestrzeni milionów lat. Jest to naturalny kamień jubilerski, który powstaje w wyniku krzepnięcia i twardnienia żywicy pochodzącej z drzew iglastych.

Żywica wydostaje się ze zranień oraz pęknięć pni i gałęzi drzew. Tym samym na drzewach tworzą się nacieki nazywane soplami lub kroplami. Poza tym, żywica może się gromadzić wewnątrz pnia tworząc tak zwane formy podkorowe.

Biżuteria z bursztynu

Bursztyn szczyt swojej popularności osiągnął w latach osiemdziesiątych. Kobiety chętnie nosiły wykonane z bursztynu korale i kolczyki. Współcześnie moda na bursztyn nieco przygasła. Jednak wciąż nowoczesna biżuteria z bursztynem rozbudza wyobraźnię. Jest to kamień, który wygląda niezwykle dostojnie i elegancko. Kluczem jest dobranie odpowiedniej stylizacji do bursztynowej biżuterii. Zazwyczaj polecane są czarne bluzki lub sukienki. Bursztynowy naszyjnik lub koczyki to biżuteria, która może być noszona do codziennego stroju oraz do wieczorowej kreacji. Biżuterię tego typu można nosić do wydekoltowanych sukienek lub bluzek. Ponadto, co ciekawe korale z bursztynu bardzo dobrze korespondują z golfami. Co prawda, jest to nieco wyrafinowana stylizacja, jednak trzeba przyznać, że wygląda naprawdę modnie.

Warto wiedzieć, że w przemyśle jubilerskim to właśnie polski bursztyn z nad Bałtyku jest najbardziej ceniony. Największe międzynarodowe targi bursztynu odbywają się w Gdańsku. Bursztyn jest traktowany jako jedna z najczęściej kupowanych pamiątek przez turystów odwiedzających wybrzeże Morza Bałtyckiego.

 

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne