Strona głównaZdrowieProblemy w okolicach kostki - jak sobie z tym radzić?

Problemy w okolicach kostki – jak sobie z tym radzić?

Ból w okolicach stopy, w szczególności ból kostki zdarza się głównie na wskutek urazu mechanicznego w postaci stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia lub złamania. Czasami może być też oznaką niewydolności żylnej lub chorobą Haglunda. W niniejszym artykule skupimy się jednak na bólach wywołanych urazami, które zdarzają się dosyć często. W końcu większość z nas chociaż raz odczuła ból w kostce.

Stłuczenie, skręcenie, zwichnięcie i złamanie kostki

Najczęściej ból w kostce kojarzy się z tak zwanym skręceniem kostki lub zwichnięciem stawu skokowo-goleniowego. Zazwyczaj wystarczy drobne przekręcenie stopy, żeby struktura więzadła w okolicach kostki została wyraźnie naruszona. Fakt ten objawia się wyraźnym bólem podczas zginania stopy w stawie skokowym.

O stłuczeniu mówimy wtedy, gdy nie dochodzi do zmian w budowie kości (zazwyczaj występuje widoczny krwiak lub opuchlizna). Skręcenie kostki występuje natomiast wtedy, gdy uszkodzone zostały więzadła (obrzękowi towarzyszy silny ból). Zwichnięcie kostki to z kolei sytuacja, gdy dojdzie do przemieszczenia się kości. W tym wypadku nieodzowna jest pomoc w postaci nastawiania. Z reguły zwichnięciu towarzyszy wyrazisty ból. Najpoważniejszym urazem mechanicznym jest złamanie kostki, czyli uszkodzenie struktury kości stopy. Poza obrzękiem i silnym bólem charakterystyczny jest brak możliwości wykonania ruchu stopą, gdyż takowa próba powoduje zbyt silny ból.

Leczenie problemów z kostką

Leczenie to przede wszystkim zastosowania unieruchomienia oraz szeroko pojęta regeneracja. Żeby wykluczyć złamanie kostki, wykonywane jest badanie RTG. Ponadto, w celu sprawdzenia stanu wiązadeł można wykonać USG stawu skokowego. W szczególnych przypadkach możliwy jest też rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Duży ból w kostce może być niwelowany za pomocą środków przeciwbólowych. Ponadto, można schładzać kostkę. Podstawą leczenia jest zaopatrzenie ortopedyczne np. orteza stabilizator na stopę. Ważna jest też rehabilitacja oraz konsultacja ze specjalistą. Powrót do pełnej sprawności z reguły trwa co najmniej kilka tygodni.

Więcej na temat leczenia problemów z kostką za pomocą stabilizatora można znaleźć na https://sklep.medreha.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne