Strona głównaZdrowieCzym jest pierwsza pomoc?

Czym jest pierwsza pomoc?

Encyklopedyczna definicja podaje, że pierwsza pomoc jest to określenie odnoszące się do zespołu czynności wykonywanych w razie wypadku, choroby lub urazu w celu ochrony życia lub zdrowia. Każdy z nas powinien znać podstawy dotyczące udzielania pierwszej pomocy w związku z czym w niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat udzielania pomocy poszkodowanemu.

Poznaj podstawy dotyczące udzielania pierwszej pomocy

Zapoznanie się procedurami i podstawami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem jakie powinien rozważyć praktycznie każdy obywatel. W tym celu można skorzystać z „kursu pierwszej pomocy dla każdego”.

Pierwsza pomoc

Należy rozróżnić, że pierwsza pomoc może być różnie definiowana, gdyż jest to zespół czynności ratunkowych wykonywanych przez osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia. Czasami błędnie możemy tak nazywać pracę wykonywaną przez ratownika, jednak tutaj z reguły mamy do czynienia z tak zwaną kwalifikowaną pierwszą pomocą. Jeszcze wyższym etapem są medyczne czynności ratunkowe wykonywane przez lekarza, ratownika lub pielęgniarkę w wyniku interwencji pogotowia ratunkowego.

Zakres pierwszej pomocy jest ściśle zdefiniowany:
1) zabezpieczenie miejsca wypadku,
2) sprawdzenie stanu poszkodowanego,
3) zapewnienie sobie pomocy,
4) prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
5) wykonanie pozostałych lub innych czynności ratunkowych,
6) ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wzywanie pomocy. Warto pamiętać, że wezwania pomocy należy dokonać po ustaleniu stanu poszkodowanego, jednak jeszcze przed rozpoczęciem udzielania pomocy. Głównym wyborem w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia jest zawiadomienie pogotowia ratunkowego. Jednak równie dobrze można skorzystać z numeru 112 lub zadzwonić na numer innych służb ratunkowych.

Więcej na temat pierwszej pomocy na https://savealife.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne