Strona głównaZdrowieJak działa pulsoksymetr?

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie, które ostatnio znacznie zyskało na popularności. Jeszcze kilka tygodni temu mało które gospodarstwo domowe dysponowało takim urządzeniem. Tymczasem dzisiaj coraz częściej obserwujemy zakup pulsyksometru wykonywany przez osoby prywatne. W związku z czym w niniejszym artykule sprawdzamy do czego to urządzenie służy i komu jest polecany.

Pulsoksymetr

Pulsoksymetr pozwala bezinwazyjnie sprawdzić wysycenie krwi tlenem. Urządzanie to dokonuje pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o różnych długościach fal (czerwonego i podczerwonego). Dzięki temu może być opisana absorbancja pulsującej krwi tętniczej. W efekcie można zmierzyć stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Dodatkową funkcjonalnością większości urządzeń tego typu jest pomiar tętna.

Najpopularniejszy jest tak zwany pulsoksymetr napalcowy, który ma czujnik zakładany na palec. Można go używać praktycznie w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu. Wystarczy, krótkie przeszkolenie po czym pacjent może bez problemu wykonać badanie samodzielnie.

Natomiast w szpitalach i różnego rodzaju placówkach medycznych można się spotkać z pulsyksometrem stacjonarnym. Tego typu urządzenie ma nieco większą ilość funkcji (np. pomiar oddechu, wykorzystanie rurki wewnątrz tętniczej itd.)

Dla kogo pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie, które jest stosowane u pacjentów z chorobami układu oddechowego, chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycom oraz u osób, które w sposób wyczynowy uprawiają sport (w szczególności na dużych wysokościach).

Prawidłowy poziom tlenu wykazany przez urządzenie powinien wahać się w granicach 95-99%. W przypadku mniejszego poziomu możemy obawiać się o niedotlenienie.

Więcej na temat pulsoksymetru oraz innych urządzeń medycznych można znaleźć na https://platformaratownicza.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne