Jak rozwijać zdolności matematyczne u dzieci

0
713

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko dobrze radziło sobie w przedszkolu i przede wszystkim w szkole. Matematyka, jak wiadomo, to królowa nauk i jednocześnie fundament dla wszystkich nauk ścisłych, które stanowią furtkę do najlepszych stanowisk w nowoczesnej gospodarce. Sęk w tym tylko jak przekonać malucha do matematyki?

Nauka dodawania, odejmowania i – nieco później – również mnożenia i dzielenia to spore wyzwanie dla dziecka w wieku 3,4, 5 czy 6 lat. Wiele dzieci ma problemy z koncentracją i praca z liczbami nie jest dla nich atrakcyjna. Rygorystyczne podejście i próba zdyscyplinowania dziecka poprzez stworzenie czegoś na kształt reżimu edukacyjnego może skutecznie zniechęcić malucha do matematyki, a przecież nie o to chodzi, prawda?

Nauka matematyki poprzez zabawę

Najrozsądniejszym podejściem do tej sprawy jest próba pogodzenia nauki z elementami zabawy. Bardzo ważne jest stworzenie warunków do nauki, które nie będą kojarzyły się ze stresem. Idealną pomocą dydaktyczną, która wychodzi temu naprzeciw jest drewniane liczydło. Proste w obsłudze i skuteczne od dziesięcioleci. Przez lata nikt nie wymyślił niczego atrakcyjniejszego i jednocześnie dającego dobre rezultaty.

Liczydło drewniane dla dziecka

Drewniane liczydła dla przedszkolaków przeważnie są wyposażone w kolorowe koraliki, które dziecko przesuwa zgodnie z celem zadania matematycznego. W takiej sytuacji, dziecko nie musi myśleć abstrakcyjnie, ale jest zaangażowane zarówno wzrokowo jak i dotykowo. Sprzyja to lepszemu skupieniu i, co najważniejsze, gwarantuje sporo zabawy w trakcie nauki.

Korzystanie z drewnianego liczydła może być wstępem do fascynacji światem liczb, równań i figur matematycznych. O tym jak wielkie ma to znaczenie dla rozwoju młodego człowieka nikogo nie trzeba przekonywać. Warto również wspomnieć, że drewniane liczydła są bardzo przystępne cenowo – zwłaszcza w porównaniu np. do różnych plastikowych czy interaktywnych zabawek, które przeważnie kupuje się np. na Dzień Dziecka.

Warto pomyśleć o czymś, co nie tylko dostarczy rozrywki, ale również przyczyni się do rozwoju matematycznych zdolności dziecka. Liczydła z drewna dla dzieci są w tym względzie strzałem w dziesiątkę. Niektórzy rodzice zakładają, że takie zadania edukacyjne są realizowane w przedszkolu, ale prawda jest taka, że w grupie ponad 20 dzieci nie sposób poświęcić pojedynczemu kilkulatkowi wystarczająco uwagi, aby rozwinąć w nim pasje do matematyki. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w ładne drewniane liczydło do domu, dzięki czemu dziecko będzie mogło swobodnie ćwiczyć sobie proste równania w bezpiecznych i komfortowych warunkach, bez zgiełku i zamieszania typowego dla intensywnego dnia w przedszkolu.

Podsumowując, drewniane liczydło stanowi bardzo nieduży wydatek w porównaniu z korzyściami, jakie może z niego wyciągnąć przedszkolak. Bywa, że jedno liczydło służy paru pokoleniom, choć nowe są czasami nie tylko praktyczne, ale również pięknie zaprojektowane.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.