Strona głównaDzieciJak rozwijać zdolności matematyczne u dzieci

Jak rozwijać zdolności matematyczne u dzieci

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko dobrze radziło sobie w przedszkolu i przede wszystkim w szkole. Matematyka, jak wiadomo, to królowa nauk i jednocześnie fundament dla wszystkich nauk ścisłych, które stanowią furtkę do najlepszych stanowisk w nowoczesnej gospodarce. Sęk w tym tylko jak przekonać malucha do matematyki?

Nauka dodawania, odejmowania i – nieco później – również mnożenia i dzielenia to spore wyzwanie dla dziecka w wieku 3,4, 5 czy 6 lat. Wiele dzieci ma problemy z koncentracją i praca z liczbami nie jest dla nich atrakcyjna. Rygorystyczne podejście i próba zdyscyplinowania dziecka poprzez stworzenie czegoś na kształt reżimu edukacyjnego może skutecznie zniechęcić malucha do matematyki, a przecież nie o to chodzi, prawda?

Nauka matematyki poprzez zabawę

Najrozsądniejszym podejściem do tej sprawy jest próba pogodzenia nauki z elementami zabawy. Bardzo ważne jest stworzenie warunków do nauki, które nie będą kojarzyły się ze stresem. Idealną pomocą dydaktyczną, która wychodzi temu naprzeciw jest drewniane liczydło. Proste w obsłudze i skuteczne od dziesięcioleci. Przez lata nikt nie wymyślił niczego atrakcyjniejszego i jednocześnie dającego dobre rezultaty.

Liczydło drewniane dla dziecka

Drewniane liczydła dla przedszkolaków przeważnie są wyposażone w kolorowe koraliki, które dziecko przesuwa zgodnie z celem zadania matematycznego. W takiej sytuacji, dziecko nie musi myśleć abstrakcyjnie, ale jest zaangażowane zarówno wzrokowo jak i dotykowo. Sprzyja to lepszemu skupieniu i, co najważniejsze, gwarantuje sporo zabawy w trakcie nauki.

Korzystanie z drewnianego liczydła może być wstępem do fascynacji światem liczb, równań i figur matematycznych. O tym jak wielkie ma to znaczenie dla rozwoju młodego człowieka nikogo nie trzeba przekonywać. Warto również wspomnieć, że drewniane liczydła są bardzo przystępne cenowo – zwłaszcza w porównaniu np. do różnych plastikowych czy interaktywnych zabawek, które przeważnie kupuje się np. na Dzień Dziecka.

Warto pomyśleć o czymś, co nie tylko dostarczy rozrywki, ale również przyczyni się do rozwoju matematycznych zdolności dziecka. Liczydła z drewna dla dzieci są w tym względzie strzałem w dziesiątkę. Niektórzy rodzice zakładają, że takie zadania edukacyjne są realizowane w przedszkolu, ale prawda jest taka, że w grupie ponad 20 dzieci nie sposób poświęcić pojedynczemu kilkulatkowi wystarczająco uwagi, aby rozwinąć w nim pasje do matematyki. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w ładne drewniane liczydło do domu, dzięki czemu dziecko będzie mogło swobodnie ćwiczyć sobie proste równania w bezpiecznych i komfortowych warunkach, bez zgiełku i zamieszania typowego dla intensywnego dnia w przedszkolu.

Podsumowując, drewniane liczydło stanowi bardzo nieduży wydatek w porównaniu z korzyściami, jakie może z niego wyciągnąć przedszkolak. Bywa, że jedno liczydło służy paru pokoleniom, choć nowe są czasami nie tylko praktyczne, ale również pięknie zaprojektowane.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne