Strona głównaModa Wybierz zimową kurtkę na co dzień

 Wybierz zimową kurtkę na co dzień

Kurtki puchowe zdobyły swoją popularność dzięki temu, że są wygodne i względnie lekkie (chociaż nie wszystkie), dlatego idealnie nadają się zarówno do chodzenia na co dzień, jak i do uprawiania różnych sportów. Ponadto, cienkie i krótkie kurtki puchowe sprawdzą się również w chłodne, letnie dni. Puch naturalny jak i włókna syntetyczne stanowią idealną izolację termiczną, przez co jest nam ciepło i wygodnie. Z reguły, kurtki z wypełnieniem naturalnym są droższe, jednak czy oznacza to, że są lepsze?

Jakie są rodzaje wypełnień?

  • Puch
    Jest to surowiec, który uzyskuje się z drobnych, ptasich piór (kaczych i gęsich). Jest on bardzo lekki, trójwymiarowy i ma właściwości termoizolacyjne. Ponadto, zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz, jednak nie powodując przegrzewania. Dzieję się tak, gdyż puch jest surowcem przewiewnym. Jeśli na metce znajduje się napis „down”, oznacza to, że kurta posiada puchowe wypełnienie (lub domieszkę). Najlepszy i zarazem najdroższy jest puch gęsi, jednak najczęściej w produkcji wykorzystuje się puch kaczy. Kurtki z puchem są lekkie i mają możliwość dużej kompresji. Do wad należy zaliczyć wysoką cenę, skomplikowany proces czyszczenia i mała odporność na zawilgocenia.
  • Pierze
    Surowiec, który również pochodzi z ptactwa wodnego (kaczek i gęsi). Główną różnicą jest to, że pierze składa się z piór wraz z puchem. Pierze są cięższe niż puch i mają słabsze właściwości izolacyjne. Jeśli na metce znajdziesz napis „feather”, oznacza to, że w skład kurtki wchodzi pierze lub ich domieszka.
  • Wypełnienie syntetyczne
    Poliestrowe włókna (silikonowe) mają najsłabsze właściwości termoizolacyjne niż puch czy pierze. Ten typ wypełniania ma jednak swoje zalety. Po pierwsze, jest antyalergiczne i łatwiejsze w późniejszej pielęgnacji. Mitem jest, w kurtce z surowca jest nam zimno. Główną różnicą jest to, że nie grzeje nas ona od razu po założeniu, a dopiero kiedy „złapie’ temperaturę naszego ciała. Dodatkowo, wypełnienie syntetyczne jest odporne na działanie wilgoci- w przypadku zawilgocenia, kurtka tego typu zachowa swoje właściwości grzewcze.Inną zaletą jest cena. Kurtki z włókien poliestrowych są zazwyczaj tańsze od tych z wypełnieniem naturalnym. Do wad należy zaliczyć większą wagę i objętość po założeniu.

Materiał zewnętrzny jest równie ważny

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na materiał zewnętrzny kurtki. Puch i pierze, mimo swoich świetnych właściwości, pod wpływem wilgoci czy wody, traci je. Dlatego, najlepszym rozwiązaniem jest wybór kurtki, której materiał zewnętrzny jest wytrzymały i wodoodporny. Mimo tego, że w ubraniach takich jak koszula czy sweter, warto jest unikać poliestru, w przypadku kurtki puchowej, ten rodzaj materiału jest wręcz wskazany. Poliester, poliamid i nylon to syntetyczne włóka, które powinny znaleźć się w składzie materiału zewnętrznego kurtki.

Pinko, Patrizia Pepe, Trussardi- propozycje kurtek puchowych na co dzień

W zależności od potrzeb i budżetu, na rynku znaleźć można wiele modeli, które cechują się zarówno elegancją jak i sportowym wyglądem. Sprawdź propozycje marek Pinko, Patrizia Pepe, Trussardi oraz innych. Kurtki Pinko to idealne propozycje dla kobiet lubiących elegancję i wygodę. Modele zawierają puch syntetyczny. Sprawdzą się one w deszczową i wilgotną pogodę. Przedłużony fason chroni przed zimnem, przez co kurtka staje się komfortowa. Pinko posiada w swojej ofercie nietuzinkowe propozycje, w szerokiej gamie kolorystycznej. Kurtki puchem syntetycznym znajdziesz również w asortymencie Trussardi. Jeśli szukasz jednak kurtek z wypełnieniem naturalnym, koniecznie przejrzyj ofertę Patrizi Pepe czy Kenzo. Znajdziesz tam zarówno fasony długie, jak i takie kończące się na linii bioder. Większość z nich posiada również odpowiedni materiał zewnętrzny, zabezpieczający kurtkę przed działaniem wody.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne