Adopcja zwierzęcia – o czym należy pamiętać?
Adopcja zwierzęcia to wspaniały dar, jaki możemy dać od siebie często zagubionym i niechcianym zwierzętom. Wiąże się ona z wieloma procedurami, ale w ich wyniku otrzymamy dozgonną wdzięczność zwierzęcia i jego miłość. Adopcja wiąże się z tym, że jako opiekunowie zobowiązujemy się do opieki nad naszym pupilem aż do jego śmierci. Na opiekę składa się nie tylko karmienie go, ale również wizyty u weterynarza, szczepienia i odrobaczanie. W umowie adopcyjnej, którą podpiszemy jest także informacja o obowiązkowej sterylizacji albo kastracji oraz w przypadku kotów o zabezpieczeniu balkonu.
Zwierzę musi mieć dobre warunki bytowania, więc przed adopcją przychodzi do nas pracownik schroniska, by sprawdzić warunki mieszkalne. Przed adopcją warto kupić niezbędne akcesoria – kuwetę i żwirek dla kota, zabawki i smycz dla psa, klatkę i sianko albo pelet dla królika. Nie tylko wywrzemy dobre wrażenie, ale również będziemy mogli szybciej przyjąć naszego nowego członka rodziny. Zwierzę może zachować przy adopcji swoje dawne imię albo możemy nadać mu nowe. W umowę adopcyjną wpisujemy swoje dane oraz podpisujemy oświadczenie, że bierzemy odpowiedzialność za zwierzę oraz że wykonamy obowiązkową kastrację. Jest ona bardzo ważna, nawet w przypadku zwierząt niewychodzących, ponieważ nie wiemy jak dalej potoczą się losy zwierzęcia, czy nie będziemy zmuszeni oddać naszego pupila rodzinie w przypadku choroby, czy innego nieszczęścia.
Zwierzę wykastrowane nie tylko ma gwarancję dłuższego życia, ale również w ten sposób ochronimy je przed niebezpieczeństwem. Wiele zwierząt mających wiele młodych umiera. Należy również pamiętać o kolejnych miotach, które będą potrzebowały opieki i odpowiedzialnych domów. Jeśli nie zamierzamy prowadzić zarejestrowanej hodowli, to warto wykastrować naszego pupila. Adopcja zwierzęcia daje nam wiele satysfakcji, ale łączy się także z wielką odpowiedzialnością. Zwierzęta ze schronisk lub takie (jakie np. często opatruje weterynarz Koszalin) zebrane prosto z ulicy, są bardzo nieufne do człowieka.
Musimy dać im wiele cierpliwości i naszego czasu, by były dla nas wspaniałymi przyjaciółmi o towarzyszami. Może być potrzebne szkolenie czy wizyta zwierzęcego behawiorysty, który doradzi nam jak nawiązać kontakt z pupilem. Pozbycie się traumy oczywiście zaowocuje piękną przyjaźnią, jednak na to potrzeba czasu. Dodatkowo może nie ominąć nad klinika weterynaryjna Koszalin. Zwierzęta, które bierzemy ze schronisk są często niedożywione i zarobaczone. Ważna jest diagnostyka i odpowiednia dieta, by nasz pupil szybko wrócił do pełni sił. Jeśli potrzebny będzie weterynarz proponujemy w Koszalinie – klinika weterynaryjna Koszalin