Strona głównaZdrowieBlizny i rozstępy - jak się ich pozbyć?

Blizny i rozstępy – jak się ich pozbyć?

Blizny lub rozstępy zna chyba każdy z nas. Szczególnie dotkliwe są dla tych, u których zmiany na skórze obejmują jej dużą powierzchnię. Kremy i żele nie zawsze są w stanie poradzić sobie ze zmiękczeniem i wygładzeniem skóry do satysfakcjonującego stopnia.

Jak pozbyć się nieestetycznych rozstępów i wygładzić blizny?

 

Czym są blizny i rozstępy?

Blizny są wynikiem ubytku w skórze właściwej, sięgającego jej głębokich warstw. W procesie gojenia rany powstaje nowa warstwa skóry, uzupełniająca powstały ubytek, zabliźniając miejsce skaleczenia. Tego typu ubytki powstają na skutek urazów lub operacji chirurgicznych.

Niestety, blizny nie są estetycznym dodatkiem na skórze. Niekiedy potrafią obejmować jej dużą powierzchnię, zwłaszcza gdy mówimy o bliznach po oparzeniach. Ponadto, skóra w miejscu blizny jest zwykle twardsza i ma nieco inny kolor, który dodatkowo zmienia się pod wpływem temperatury.

Charakterystyka blizny jest zróżnicowana. Blizną bowiem nazywamy każde zagojone na skórze miejsce, na którym widoczny jest ślad po przebytym urazie. I tak wymienić możemy zarówno blizny po operacjach, jak też blizny po skaleczeniach, otarciach, oparzeniach czy trądziku. Nie zmienia to jednak faktu, że każda blizna może okazać się trudna do usunięcia zwłaszcza, jeśli uraz był naprawdę głęboki lub gdy uszkodzona została rozległa powierzchnia skóry.

W inny sposób powstają rozstępy. Choć także stanowią nieestetyczny dodatek wrażliwy na zmiany temperatury, rozstępy powstają zwykle wskutek nagłego spadku lub wzrostu masy bądź powierzchni ciała. Dlatego też możemy mówić o rozstępach u nastolatków, którzy bardzo szybko nabrali wzrostu, u kobiet ciężarnych, zwykle w okolicach brzucha, biustu i pośladków, ale także u osób, które nagle znacząco przytyły bądź w szybkim tempie wyraźnie zrzuciły wagę.

Niezależnie od tego, czy mówimy o rozstępach czy o bliznach, środki farmakologiczne i kosmetyczne nie zawsze są skuteczne w ich eliminacji.

 

Sposoby na pozbycie się blizn i rozstępów

Na szczęście postępy w medycynie, zwłaszcza medycynie estetycznej, pozwalają na osiągnięcie spektakularnych rezultatów pozbywania się szpecących blizn czy rozstępów, przy jednoczesnym stosowaniu mało inwazyjnych metod. Jedną z nich jest bez wątpienia zabieg wykorzystujący laser frakcyjny CO2.

Zabieg laserem frakcyjnym CO2 polega na aktywnym, kontrolowanym tworzeniu mikrokanalików w skórze, dzięki czemu powstaje w ich miejscu nowa, gładka i równomierna tkanka. Dla uzyskania idealnego efektu, nakłuwana laserem powierzchnia skóry to nie więcej, niż 20% leczonego miejsca. Pozwala to uniknąć tworzenia się ran, a proces gojenia jest błyskawiczny. Efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach i, co najważniejsze, są one trwałe.

Nie zapominaj, aby decydując się na zabieg, sprawdzić kwalifikacje specjalisty, który ma go wykonać. Wybieraj wyłącznie specjalistyczne kliniki, w których zabieg laserem frakcyjnym CO2 wykonywany jest przez doświadczonego lekarza. Jednym z miejsc, w których wykonasz usuwanie blizn i rozstępów laserem frakcyjnym CO2, jest RosaMed Clinic w Warszawie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne