Strona głównaLifestyleMasaż klasyczny – fundament dobrej kondycji

Masaż klasyczny – fundament dobrej kondycji

O masażu klasycznym słyszał chyba każdy. Nie każdy jednak musi wiedzieć co tak naprawdę kryje w sobie to pojęcie ani o tym, że masaż klasyczny stanowi podwalinę niemal wszystkich masaży ciała, w tym także masaży leczniczych.

Na czym polega masaż klasyczny, jakie są techniki jego wykonywania i co dobrego niesie naszemu organizmowi?

 

Jak masaż klasyczny wpływa na ogólną kondycję ciała i duszy?

Lubisz czuć, że Twoje ciało jest zrelaksowane i rozluźnione, a umysł wolny od natłoku myśli? Lubisz te momenty, gdy cieszy Cię każdy drobiazg, a głowy nie zaprząta gonitwa codziennych spraw i zbliżające się terminy poszczególnych obowiązków? Taki stan lubi chyba każdy z nas. Jednak niełatwo go osiągnąć. Zwłaszcza, gdy nadmiar spraw wpędza nas w ciągły pośpiech, przez co ciężko o utrzymanie równowagi, a nawet efektywności. Co gorsza, napięty grafik może być też przyczyną nadmiernego stresu, a ten z kolei rzutuje na naszą kondycję – tak fizyczną, jak i psychiczną.

Wygospodarowanie czasu na relaks czy aktywność fizyczną nie zawsze będzie wystarczające, by przywrócić równowagę i harmonię codzienności. Warto więc zadbać o zarezerwowanie stałych terminów na korzystanie z masażu. Niekoniecznie klasycznego, choć ten jest zdecydowanie najbardziej uniwersalną metodą na osiągnięcie stabilnej równowagi.

Masaż klasyczny pobudza cały układ krążenia i układ limfatyczny. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy i wspomaga organizm w dostarczaniu tlenu oraz składników odżywczych do każdej jego komórki. Wszystko to dzięki odpowiednio dobieranym przez masażystę technikom. Masaż klasyczny nie tylko relaksuje i wycisza. Jego celem może być również pobudzenie i dodanie energii. Wszystko zależy od tego, co dzięki masażowi chcesz osiągnąć.

Prawidłowe wykonanie masażu klasycznego poprawia elastyczność i sprężystość mięśni, a także ruchomość stawów. Wpiera układ pokarmowy, dzięki czemu przywraca prawidłowość spalania materii, a co za tym idzie, zwiększa się skuteczność stosowanych diet, także tych odchudzających. Poprzez oddziaływanie na układ nerwowy, masaż klasyczny wpływa także na samopoczucie, poprawiając je w znacznym i odczuwalnym stopniu. To wszystko za sprawą pobudzania emisji hormonu „szczęścia” (serotoniny).

 

Jak wykonywany jest masaż klasyczny?

Prawidłowo wykonany masaż klasyczny składa się z 8 etapów. Każdy z nich ma inne cele. Wyjątkiem jest wykonanie masażu u dzieci lub osób w podeszłym wieku. Wówczas nie wszystkie etapy mogą zostać wdrożone ze względu na możliwości masowanego ciała.

Pierwszy etap – głaskanie

Głaskanie stanowi zarówno początek jak i koniec masażu. Stosuje się je w celu przygotowania ciała do dalszych etapów. Zależnie od tego, czy wykonany masaż ma być rozluźniający czy pobudzający, głaskanie wykonane jest inaczej. Albo w formie subtelnego muskania skóry albo poprzez głaskanie głębokie, przypominające wyciskanie.

Drugi etap – rozcieranie

Rozcieranie to koliste ruchy dłonią niezwykle sprzyjające łagodzeniu bólu w przypadku stłuczeń, zrostów czy skręceń.

Trzeci etap – wyciskanie

Masażysta wykonuje ruchy o stałym nasileniu, masując wzdłuż całego wybranego odcinka. Ten etap obecny jest również podczas wykonywania masażu sportowego i drenażu limfatycznego.

Czwarty etap – ugniatanie

Stanowi kwintesencję całego masażu klasycznego i trwa najdłużej ze wszystkich etapów. Masowane są mięśnie, poprzez chwytanie ich i odciąganie od kości. Poprawia to ich sprężystość i elastyczność, a jednocześnie jest bezbolesne.

Piąty etap – oklepywanie

Ten etap pomijany jest w przypadku dzieci i osób starszych ze względu na swoją intensywność i energiczność. Polega na szybkim oklepywaniu ciała i ma różne nasilenie w zależności od celu całego masażu.

Szósty etap – wibracja

Wibracja sprzyja spalaniu materii, pobudza włókna mięśniowe, aktywizuje mięśnie, zwalnia tętno podnosząc przy tym ciśnienie krwi.

Siódmy etap – roztrząsanie

Roztrząsanie polega roztrząsaniu ciała na boki na całej powierzchni dłońmi z szeroko rozsuniętymi palcami, poprzez przesuwanie ich wzdłuż bez odrywania od skóry.

Ósmy etap – wałkowanie

Wałkowanie łączy w sobie trzy elementy – ugniatanie, rozcieranie i głaskanie. To ostatni etap masażu klasycznego. Intensywność tego etapu zależy od początkowo założonego celu masażu.

Aby jednak masaż klasyczny był efektywny i przyniósł oczekiwane i zakładane efekty, musi być wykonany przez profesjonalistę. Niedoświadczony masażysta może bowiem wyrządzić więcej szkód, niż przynieść korzyści. Dlatego też, zanim skorzystasz z masażu upewnij się, że osoba, która ma go wykonać jest doświadczona i posiada odpowiednie kompetencje. Szukając miejsca, w którym ze spokojem możesz umówić wizytę, sprawdź opinie na jego temat. Jedną z kompetentnych klinik, w której możesz mieć pewność wysokich kwalifikacji zespołu, jest klinika medycyny naturalnej w Warszawie – RosaMed Clinic.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne