Zasady radzenia sobie i przeciwdziałania próchnicy są kompleksowe i należy ich przestrzegać. Próchnica przyczynia się nie tylko do pogorszenia wyglądu zębów, jest również przyczyną rozwoju stanów zapalnych jamy ustnej, nieświeżego oddechu. Stanowi ona główną przyczynę utraty zębów i najczęstsze wskazanie do ekstrakcji zębów. Próchnica rok w rok generuje olbrzymie koszty związane z leczeniem stomatologicznym, w tym z leczeniem endodontycznym. Warto znać podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej.
Jak zabezpieczyć się przed próchnicą?
Należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Higiena obejmuje bynajmniej wyłącznie mycie zębów po każdym posiłku, używanie nici i płukanek do jamy ustnej. Ważne jest ograniczenie spożycia słodyczy, słodzonych napojów, kawy oraz rzucenie palenia. Każda osoba powinna przynajmniej raz w roku wykonać przegląd dentystyczny i poddawać się regularnemu stomatologicznemu czyszczeniu zębów i usuwaniu kamienia nazębnego. Bardzo ważne jest również wykształcanie w swoich dzieciach nawyków dotyczących higieny jamy ustnej i zdrowego żywienia. Rodzice u małych dzieci powinni koniecznie dokładnie szczotkować zęby i nie pozwalać dzieciom zasypiać z butelką, co jest przyczyną bardzo częstej próchnicy okołowierzchołkowej zębów.
Inne strategie walki z próchnicą
W Polsce powszechna jest profilaktyka fluorkowa, która obejmuje cykl zabiegów stomatologicznych mających na celu wzmocnienie szkliwa i ograniczenie próchnicy. Oprócz tejże, wykonuje się również populacyjne zabiegi lakierowania zębów preparatami fluoru i wapnia, co ograniczać ma ryzyko powstania próchnicy. Innym istotnym narzędziem może być leczenie ortodontyczne, które to istotnie ułatwia prowadzenie kompleksowej higieny jamy ustnej. Co ciekawe, ostatnie badania udowodniły, że nie ma istotnej przewagi stosowanie szczoteczek elektrycznych i sonicznych nad używaniem klasycznych. Warto pamiętać o regularnym myciu zębów i warto pielęgnować swoją jamę ustną każdego dnia w sposób kompleksowy i staranny.