Strona głównaZdrowieToksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Chociaż słowo „toksyna” może kojarzyć się z czymś niebezpiecznym to toksyna botulinowa jest jednak często wykorzystywana w zabiegach medycyny naturalnej.  Stosuje się ją przy leczeniu nadpotliwości, przy walce ze zmarszczkami mimicznymi, leczeniu kurczu twarzy i powiek. Toksynę botulinową czyli inaczej jad kiełbasiany stosuje się w medycynie naturalnej w niskich dawkach, a zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanych specjalistów.

 

Jak działa toksyna botulinowa?

Działanie toksyny botulinowej polega na zahamowaniu wydzielania acetylocholiny, czyli neurotransmitera zakończeń nerwowych w okolicach połączeń nerwowo-mięśniowych. W rezultacie kurczą się one i rozluźniają mięśnie, dając efekt ich relaksacji.  Działanie jej polega na znoszeniu przewodnictwa między nerwem, a mięśniem, co z kolei prowadzi do rozluźnienia się mięśni dzięki czemu skóra jest wygładzona. Toksyna botulinowa hamuje również wydzielanie gruczołów potowych (dlatego stosuje się ją przy leczeniu nadpotliwości), zmniejsza bóle (np. napięciowe lub migrenowe bóle głowy).

 

Na czym polega zabieg wykorzystujący toksynę botulinową?

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej zawsze wykonywany jest przez wykwalifikowanego specjalistę – chirurga plastyka lub lekarza dermatologa. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w oczyszczoną i odtłuszczoną skórę za pomocą bardzo cienkiej igły. Toksyna botulinowa dociera zatem w ściśle określone miejsce, dzięki czemu działa tylko w obrębie tych mięśni, w miejscu, których została podana. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga zatem wcześniejszego znieczulenia pacjenta, może zostać jednak zastosowane znieczulenie miejscowe jeśli pacjent jest wyjątkowo wrażliwy na ból. Czas zabiegu to ok. 20 min. W przypadku leczenia nadpotliwości ówcześnie dokładnie określa się obszar, na którym występuje nadpotliwość. Lekarz wykorzystuje do tego test jodowo-skrobiowy. Polega on na tym, że miejsce smarowane jest na początku jodyną, a następnie obsypywane skrobią. Miejsca objęte nadmierną potliwością po chwili czernieją. W wybrane miejsca lekarz wstrzykuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej. Wykorzystanie toksyny botulinowej nie powoduje powstawania blizn lub uszkodzeń skóry.

 

Przeciwskazania do stosowania toksyny botulinowej

  • ciąża i okres karmienia
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy)
  • schorzenia zapalne skóry
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • zażywanie antybiotyków aminoglikozydowych lub leków rozkurczowych

 

Niepożądane skutki

Zanim zdecydujesz się na ten rodzaj zabiegu medycyny naturalnej warto zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz niepożądanymi skutkami stosowania toksyny botulinowej. Skutki uboczne występują niezwykle rzadko i nie są trwałe. Należą do nich na przykład:  niewielkie krwiaki, które mogą powstać w miejscu ukłucia, nienaturalne obniżenie lub podniesie brwi w przypadku ostrzykiwania zmarszczek czołowych, mały obrzęk i uczucie mrowienia w okolicy iniekcji, ból głowy. Jedynym skutkiem ubocznym, który może utrzymywać się przez dłuższy czas (od 2 do 6 tygodni) jest efekt zwiotczenia mięśni, który objawia się np. poprzez opadanie kącika ust lub powieki. Powikłania takie jak: mdłości, wymioty, wysypka, reakcje alergiczne, gorączka występują niezwykle rzadko.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne