Strona głównaZdrowieDlaczego warto zdecydować się na prywatne pakiety medyczne?

Dlaczego warto zdecydować się na prywatne pakiety medyczne?

Żyjemy w czasach, w których coraz większą wagę przykłada się do zdrowia. Moda właśnie na to ma swoje odbicie nie tylko w zdrowym trybie życia, a zatem w chodzeniu na siłownię czy lepszym odżywianiu się, ale też bardziej “zapobiegawczym” podejściu do całości, a zatem na przykład w inwestowaniu w prywatne pakiety medyczne. Co wyróżnia je na tle obowiązkowego państwowego ubezpieczenia zdrowotnego? Czy legalne jest korzystanie z nich? Jakie pozytywy mogą z niego płynąć, a jakie są jego wady? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – czy nam wystarczy?

Rozpatrując wszystko na poziomie teorii, Polska jest świetnym krajem dla osób chcących korzystać z usług opieki zdrowotnej. Nie dość, że oferuje ją wszystkim osobom zatrudnionym w oparciu o umowy o pracę / umowy zlecenie, a także tym z kategorii zwolnionych od jakichkolwiek wymogów (na przykład uczniom do 26 roku życia, emerytom czy rencistą) to jeszcze sprawia, że jest wymagana. Tak, jak mówimy – w teorii wydaje się to bardzo fajnym rozwiązaniem. Zderzenie z rzeczywistością jest dla niego okrutne i okazuje się, że poleganie na tego typu ubezpieczeniu jest czymś niemal karkołomnym. Wszystko ze względu na niewielką ilość specjalistów, którzy działają w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) – a to jest wymagane do świadczenia usług z ramienia państwa. Refundowanych usług, dodajmy. Właśnie za sprawą tego przed gabinetem niemal każdego specjalisty ustawiają się gigantyczne kolejki, a czas oczekiwania często mierzy się w latach, a nie dniach.

Właśnie dlatego można śmiało powiedzieć, że w chwili obecnej i przy współczesnym podejściu do służby zdrowia ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez rząd nie jest czymś wystarczalnym.

Co płynie z korzystania z prywatnych pakietów medycznych?

Po pakiety medyczne wręcz muszą sięgnąć wszyscy ci, którzy cenią swój czas, a zwłaszcza ci, którzy chorują przewlekle i nie mogą sobie pozwolić na tak rzadkie wizyty u lekarzy. W końcu muszą ich odwiedzać nie tylko szybko, ale i regularnie. Korzystając z prywatnej opieki medycznej to obowiązkiem firmy świadczącej ją jest zapewnienie szybkiego dostępu do specjalisty, a zatem sprawne poradzenie sobie z chorobą.

Zalet korzystania z pakietów medycznych jest jednak dużo więcej, a jedną z najważniejszych jest znacznie szersza paleta oferowanych przez nie świadczeń – te zawierają w sobie nie tylko refundację leków nieznajdujących się na liście NFZ, ale także takie usługi, jak indywidualna rehabilitacja, pomoc w dostarczeniu i zakupie leków czy pielęgniarskie wizyty domowe. To wszystko składa się na to, że pakiety medyczne są opcją, na którą decyduje się coraz więcej osób prywatnych i dla firm, dla których stanowią one atut w walce o pracownika.

Mimo wszystko, oferowane prywatnie pakiety medyczne nie mogą być uważane za alternatywę dla wyżej wspomnianego oferowanego przez rząd obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy spojrzeć na nomenklaturę – “obowiązkowe” mówi wszystko. Nawet jeśli więc korzystamy z prywatnej opieki medycznej, pracując w Polsce w oparciu o jedną z umów podlegających obowiązkowi posiadania państwowego ubezpieczenia, musimy je mieć. Na szczęście jednak to nie do nas należy płacenie na nie składek – to spoczywa na barkach naszego pracodawcy. Niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie.

Podsumowanie

Choć inicjatywa rządu płynąca z wprowadzenia czegoś takiego, jak obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest naprawdę szczytna i godna pochwały, jej realizacja pozostawia wiele do życzenia. Cóż bowiem z tego, że niemal każdy Polak jest objęty owym ubezpieczeniem, skoro z właściwych świadczeń może skorzystać tylko garstka ludzi, przynajmniej jeżeli chodzi o realny i akceptowalny termin? Właśnie dlatego światło dzienne ujrzały pakiety medyczne i szybko zadomowiły się na naszym rynku jako idealne uzupełnienie państwowych świadczeń. Jeżeli tylko pozwalają nam na to fundusze, warto, abyśmy i my zdecydowali się na skorzystanie z nich. Nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się to przydatne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne