Strona głównaDzieciDobre przedszkole dla mojego dziecka

Dobre przedszkole dla mojego dziecka

Dobre przedszkole dla mojego dziecka

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego wybierając przedszkole zastanawia się, jakie miejsce to zagwarantuje. Mamy i ojcowie w jakiś sposób mogą rozwinąć umiejętności swoich maluchów, ale wykwalifikowana osoba jest w stanie zrobić to jeszcze lepiej. Dlatego przy wyborze przedszkola dobrze jest zwrócić uwagę na system prowadzenia zajęć. Obecnie uważa się, że Metoda Montessori oraz system edukacji krajów skandynawskich są najlepszym wyborem. Stawiają one na indywidualny rozwój intelektualny, fizyczny i emocjonalny każdego dziecka.

Na czym polega Metoda Montessori?

Metoda ta swą nazwę zawdzięcza od jej prekursorki, czyli Marii Montessori. Według tej metody dziecko powinno być nauczane zgodnie z jego rozwojem. Oznacza to, że podczas nauki bierze się pod uwagę nie tylko intelekt, ale także emocje i instynkty, które kierują dzieckiem. Dzięki temu będzie ono w naturalny sposób przyswajać wiedzę rozumiejąc otaczający go świat i będzie chętne do nauki. Ważne jest, aby w miejscu, gdzie dziecko będzie się rozwijać  miało dostęp do wszystkich sprzętów. Warto więc przejść się do przedszkola, do którego chce się zapisać swoje dziecko i sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście. Już wtedy będzie można mieć pogląd na dane przedszkole i wziąć je pod uwagę przy wyborze.

Badania naukowe potwierdzające działanie Metody Montessori

Wielu naukowców podejmuje się badania wpływu standardowego nauczania i nauczania Metodą Montessori na rozwój dzieci. Między innymi szwajcarska grupa badaczy w 2019 roku opublikowała swoje wyniki w renomowanym czasopiśmie naukowym PLOS ONE. Grupa ta badała wpływ dwóch modeli nauczania dzieci od lat czterech do trzynastu lat. Warto wspomnieć, że w tych badaniach posiłki dzieci były kontrolowane (co według Metody Montessori niekoniecznie powinno mieć miejsce). W grupie przedszkolnej wykazano, że dzieci z grupy nauczania Montessori wykazują wyższe wyniki w zakresie języka, matematyki, pamięci, zadań kreatywnych oraz mają lepsze samopoczucie.

W związku z tym wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wybranie przedszkola, które stawia na system skandynawski, w którym bazuje się na Metodzie Montessori. Ciekawe przykłady placówek przedszkolnych w Warszawie to między innymi przedszkole Kolejowa oraz przedszkole Motylki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne