Strona głównaPozostałeJak przekazać 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego?

Jak przekazać 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego?

Każdy obywatel Polski, który zarabia pieniądze i mieszka w Polsce, jest zobowiązany do płacenia podatków. Co roku każdy z nas składa zeznanie podatkowe, w którym to dokumentuje się swoje dochody z poprzedniego roku. Skoro każdy i tak musi zająć się składaniem PITa, to warto pamiętać o tym, że w bardzo prosty sposób można wspomóc jakąś Organizację Pożytku Publicznego.

Przekazanie jednego procenta na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego
Pomaganie innym ludziom jest czymś dobrym. Bez wątpienia każdy powie, że warto pomagać, jednak nie każdy to robi. Składanie zeznań podatkowych jest świetną okazją do tego, żeby w łatwy sposób wesprzeć jedną z wielu działających w naszym kraju organizacji. Już od kilkunastu lat istnieje w Polsce możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku z rocznej deklaracji PIT, właśnie na rzecz jakiejś organizacji.

Podatnik nic nie traci
Każdy podatnik samodzielnie może wybrać, do kogo trafi jeden procent z jego podatku. Jest to świetna sprawa, gdyż jego to nic nie kosztuje, a może w ten sposób wesprzeć jakąś słuszną sprawę. Jeden procent, o którym mowa, zostanie pobrany z podatku, który i tak zostałby przekazany na rzecz państwa. Jeżeli chodzi o zyski, to są one natury moralnej. Można w naprawdę prosty sposób sprawić, że organizacja działająca na rzecz osób chorych, czy na rzecz dzieci uzyska dodatkowe pieniądze, które mogą rozwiązać wiele ludzkich problemów.

Jak przekazać 1%?
Jest to bardzo prosta czynność. Deklaracja podatkowa zawiera odpowiednie rubryki, w których trzeba wpisać dwie informacje:

– konieczne jest wpisanie numeru KRS organizacji
– konieczne jest również wpisanie przekazanej kwoty, które nie może przekroczyć 1% płaconego podatku

Pamiętajmy o tym, że ważne jest dokładne wpisanie danych. Ewentualny błąd może sprawić, że pieniądze nie zostaną przekazane dla organizacji, na rzecz której chcieliśmy je wpłacić.

Podatnik decydujący się na przekazanie 1% swojego podatku może wpisać również w deklaracji, że chce przekazać swoje dane osobowe dla organizacji, którą obdaruje. W ten sposób do organizacji trafią następujące dane podatnika:

– jego dane identyfikacyjne
– wielkość przekazanej kwoty
– przeznaczenie kwoty (konkretny cel)

Dzięki przekazaniu takich informacji organizacje mogą podziękować swoim darczyńcom za przekazane pieniądze. Oczywiście jeżeli ktoś nie chce się ujawniać, nie musi wyrażać zgody na przekazanie swoich danych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne