Body mass index czyli indeks masy ciała. To nic innego jak kalkulator BMI. Opracowany został prawie 200 lat temu przez pewnego belga – Adolfa Queteleta. Obliczanie tego wskaźnika oparte jest na konkretnym wzorze.
Chodzi o podzielenie swojej wagi – wyrażanej w kiloramach, przez kwadrat wzrostu – wyrażany w centymentrach.Te dane wystarczy wpisać w kalkulatorze BMI i wcisnąć przycisk oblicz. Tak działa każdy kalkulator BMI dostępny w Internecie. Można obliczyć to także samodzielnie, np. 1,65 x 1,65 – gdzie 1,65 oznacza wzrost w centymetrach (165). Następnie masę ciała – np. 60 kg dzielimy przez wynik tego mnożenia. Otrzymujemy 22,05 co stanowi odpowiednik prawidłowej wagi wedłgu tabeli BMI. To dwie możliwości obliczenia body mass index.
Opracowanie wzoru Body max index
Adolf Queteleta opracował wzór body mass index, aby za pomocą rachunku prawdopodobieństwa ocenić fizyczne cechy ciała człowieka. Dostrzegł on, że masa ciała posiada tendencje wzrostową, zupełnie niezależnie od rosnącej wysokości ciała. Kalkulator BMI miał ułatwić obliczanie otyłości wśród populacji, w celach informacyjnych dla rządu (przydzielanie zasobów). Sam Quetelet był świadomy, że body mass index to system w głównej mierze do obliczania masy ciała większej ilości osób. W 1972 roku magazyn ‘Journal of Chronic Disease’ opublikował artykuł, w którym uznał kalkulator BMI za nie do końca satysfakcjonujący, ale mimo to jako dość dość użyteczny parametr do walki z otyłością. Po publikacji autor podkreślał, że BMI służy głównie do badań populacyjnych, a nie do indywidualnej oceny prawidłowej masy ciała. Oprócz tego jednak ze względu na prostotę i szybkość, wskaźnik zaczął wypierać tablice zależności wagi od wzrostu a jego zastosowanie zaczęli doceniać we wstępnej diagnostyce. Wzór body mass index mimo, iż został obarczony licznymi negatywnymi komentarzami przez wielu lekarzy i specjalistów z dziedziny medycyny to nadal używa się go do obliczenia oceny ryzyka cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca czy wielu innych chorób związanych z nadmierną masą ciała. Wzór body mass index wyznacza ścisłe przedziały dla wagi prawidłowej, nadwagi i otyłości. Nie jest to prawidłowe, ponieważ w szerokim zakresie wagi uznawanej jako norma kwalifikuje się osoba bardzo szczupła i lekko otłuszczona – obie klasyfikowane jako zdrowe. Natomiast, gdy osoba mieszcząca sie na granicy normy i przytyje chociaż jeden kilogram już jest klasyfikowana jako osobą z nadwagą. Takie ścisłe trzymanie się ram nie jest ułatwieniem w walce ze zdrowym trybem życia.
Wzór do obliczenia BMI znajdziesz na https://www.bmi-kalkulator.pl/wzor