Strona głównaDzieciPrzedszkole idealne - czyli jakie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przedszkole idealne – czyli jakie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Okres przedszkolny dziecka jest dla jego rozwoju niezwykle ważny, ponieważ wtedy następuje czas rozwoju fizycznego i motorycznego. Poza tym, rozwija się wyobraźnia, orientacja przestrzenna i część emocjonalna. To okres intensywnego rozwoju dziecka pod każdym względem, więc edukacja w przedszkolu powinna mu pomóc w akceptowaniu, kochaniu siebie i innych, jak również zapewnić mocne podstawy do dalszego rozwoju.

Czy program jest przeładowany?

Wiele przedszkoli ma dokładnie rozpisany grafik na każdy dzień. Dzieciom daje się zadania do zrobienia, nawet jeśli polegają one na prostych czynnościach lub zwyczajnym malowaniu. Często formą przypominają szkolną rutynę – siedzenie w ławkach z kartami pracy. Pozwala to na zachowanie porządku w klasie, jednak znacznie lepiej sprawdza dla rozwoju dziecka nauka poprzez zabawę.

Na przykład przedszkole Luboń stawia na bardziej swobodną atmosferę. Dziecko potrzebuje bliskości, zaufania, wsparcia i możliwości rozwoju. Dziecięcą ciekawość i energię należy podsycać i dobrze ukierunkowywać. Jednak nie przez napięty program i sztywny grafik, a z pomocą angażujących zabaw i nowoczesnych form nauki.

Jakie przedszkole?

Przedszkola oferują różne modele organizacji czasu i nauki, jak na przykład model tradycyjny, montessoriański czy waldorfski. Warto wybrać przedszkole świadomie, znając ofertę edukacyjną i metody wychowawcze placówki. Najlepiej wybierać przeszkolą, które kładą duży nacisk na indywidualność dziecka.

Lepiej sprawdzają się także małe grupy, gdyż dzieci mogą lepiej zasymilować z resztą rówieśników i otrzymują odpowiednią ilość uwagi i zainteresowania ze strony wychowawców. W przypadku dużych grup bywa to trudne, gdyż nad większą grupą ciężej zapanować i czas pobytu w przedszkolu także jest ograniczony. Mniejsza grupa pozwoli także na zbudowanie lepszej relacji wychowawcy z podopiecznymi.

Może okazać się, że czasami lepiej dla naszej pociechy wybrać przedszkole prywatne. Trzeba liczyć się z tym, że większość przedszkoli jest płatna, ale cena nie zawsze przekłada się na wyższą jakość i lepsze możliwości dla dziecka. Z pewnością należy pamiętać, że przedszkole wybieramy dla potrzeb i komfortu dziecka, nie siebie samych.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne