Strona głównaZdrowieRTG kręgosłupa – kiedy wykonać, jak wygląda badanie, jak się do niego...

RTG kręgosłupa – kiedy wykonać, jak wygląda badanie, jak się do niego przygotować?

Badanie radiologiczne kręgosłupa pozwala postawić natychmiastową diagnozę. To nic innego, jak prześwietlenie poszczególnych odcinków, w przypadku których podejrzewa się zmiany. Sprawdź, jak realizuje się takie badanie, komu są dedykowane i czy pacjent powinien się szczególnie do niego przygotować?

Badanie RTG – wskazania

Badanie radiologiczne zalecane jest jako podstawa diagnostyczna w przypadku odczuwania bólu w konkretnym odcinku kręgosłupa. Ale okazuje się, że nie tylko ból jest przyczyną, z powodu której pacjent kierowany jest do pracowni radiologicznej. Wskazaniem może być również podejrzenie wady rozwojowej, nagłego urazu mechanicznego czy też stanu zapalnego i wad postawy. Takie prześwietlenie wykonywane jest również wtedy, gdy chory odczuwa dolegliwości, które mogą wskazywać na zaburzenia pracy kręgosłupa. Do takich zaliczać można między innymi zawroty głowy bądź osłabienia.

Realizacja badania RTG

Samo badanie nie jest inwazyjne, trwa krótko i nie jest bolesne dla pacjenta. Wykonuje się je w pozycji przednio-tylnej bądź bocznej, w zależności od badanego odcinka kręgosłupa. Zaleca się, by badanie rtg przeprowadzone było w pozycji stojącej pacjenta, o ile jest on w stanie fizycznie sprostać takim wymaganiom.

Przygotowanie do badania RTG

Okazuje się, że badanie rtg nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, by pacjent w dzień jego realizacji nie palił papierosów ani nie pił kawy. Na dzień przed badaniem warto też stosować dietę lekkostrawną.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania rtg?

Badanie rtg można przeprowadzić zawsze, jeśli tylko istnieje zagrożenie życia pacjenta. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, nie zaleca się, by było realizowane u kobiet ciężarnych i małych dzieci.

Podsumowanie

Czy wiesz, że to właśnie rentgen jest najbardziej powszechnym badaniem, jakie wykonuje się w ramach diagnostyki obrazowej? Jeśli tylko jest wykonane przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa, nie ma mowy o wywołaniu niekorzystnych skutków ubocznych. Pamiętajmy jednak, by sprawdzać kwalifikacje lekarza, który badanie rtg kręgosłupa wykonuje oraz sprzęt, dzięki któremu prześwietlenie jest możliwe.

Co ważne, rentgen w ramach NFZ może być wykonany tylko wtedy, gdy pacjent otrzyma na nie konkretne skierowanie. To wydawane jest najczęściej przez lekarza ortopedę. Bez skierowania można je wykonywać w prywatnych placówkach medycznych, które dają zresztą gwarancję pracy na najlepszej jakości sprzęcie i najwyższych kompetencjach zatrudnionego personelu.

Z badaniem rtg nie należy zwlekać. To zalicza się do technik podstawowej diagnostyki wszelakich odstępstw funkcjonowania kręgosłupa. Potrafi wykryć nawet niewielkie zmiany, które jednak mogą mieć ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania fizycznego. Nie bagatelizujmy nawet małego, ale nawracającego bólu. Ten może zwiastować poważne schorzenia, które w zaawansowanej fazie będą trudne do wyleczenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne