Strona głównaDzieciDługa tradycja i ponadczasowe zalety synonimem drewnianych zabawek dla dzieci

Długa tradycja i ponadczasowe zalety synonimem drewnianych zabawek dla dzieci

Każdego roku setki firm produkuje nowe zabawki, z których większość jest wykonana z plastiku. Są one z pewnością bardzo zabawne, mają atrakcyjne kształty i kolory, przyciski do naciśnięcia, które wydają dźwięki, muzykę i migające światła, które dostarczają dzieciom rozrywki.

Jest jednak coraz większa grupa rodziców, którzy na nowo odkrywają piękno drewnianych zabawek, które, choć mniej “interaktywne” w najbardziej potocznym rozumieniu tego słowa, posiadają urok i walory edukacyjne nie do przecenienia.
Drewniane zabawki mogą zapewnić dzieciom wiele godzin zdrowej zabawy, pomagają rozwijać wyobraźnię i kreatywność i są zdecydowanie piękniejsze i bardziej wytrzymałe niż klasyczne plastikowe zabawki o przeciętnej lub niskiej jakości. Są to zabawki wykonane z nietoksycznych materiałów, zazwyczaj drewna i tkaniny i są niezwykle atrakcyjne wizualnie i dotykowo.

Drewniane zabawki są zawsze aktualne
Drewniane zabawki dla dzieci są zawsze w modzie i to od dziesięcioleci. Prawdopodobnie bawili się nimi nasi dziadkowie i pradziadkowie, a nasze wnuki i prawnuki z pewnością będą się nimi bawić. Skoro są produkowane od tak dawna, to musi być jakiś powód.
Mimo że z czasem zmieniły swój wygląd, kolor i funkcję, drewniane zabawki nadal mają klasyczny urok i oferują te same kreatywne bodźce, który bawiły pokolenia dzieci.

Zabawki drewniane są wyjątkowo wytrzymałe
Spójrzmy prawdzie w oczy, małe dzieci są zdecydowanie agresywne w stosunku do swoich zabawek. Na pewno można znaleźć lalki z odciętymi głowami czy samochodziki bez kółek porozrzucane po domu.

Zabawki z drewna nie tylko są doceniane przez pokolenia, ale także trwają przez pokolenia. W rzeczywistości, gdy są one wykonane z wysokiej jakości drewna i są solidne, mało prawdopodobne, aby mogłyby być poważne uszkodzone poza kilkoma zadrapaniami lub małymi wgnieceniami.

Drewniane zabawki dorastają razem z twoim dzieckiem
Kupując drewniane zabawki, inwestujemy w coś, co jest trwałe i uniwersalne. Na przykład, dla młodszych dzieci można zakupić gry, które potrafią zaangażować je w proste czynności, które stymulują ich wyobraźnię i rozwój zmysłów. Ich jaskrawe kształty i kolory rozwijają wzrok, a materiały takie jak drewno, tkaniny i sznurek pomagają maluchom nauczyć się manipulować i chwytać przedmioty rękami.

Kiedy dzieci są starsze, mogą używać drewnianych zabawek do wymyślania historii i scenariuszy, które są bardziej plastyczne i złożone. Zabawki drewniane doskonale nadają się do tego, by dziecko interpretowało je na nowo za pomocą własnej wyobraźni i fantazji.
Podczas gdy wiele zabawek posiada konkretne wskazówki dotyczące sugerowanego przedziału wiekowego, zabawki z drewna są o wiele bardziej uniwersalne i mogą być używane w różnych przedziałach wiekowych.

Drewniane zabawki poprawiają koordynację wzrokową i manualną
Ze względu na proste kształty drewniane zabawki pomagają dzieciom rozwijać koordynację i umiejętności wizualne. Takie czynności, jak budowanie wież z drewnianych klocków, ostrożne umieszczanie elementów tak, aby wieże się nie przewróciły, czy przewlekanie sznurka przez zestaw drewnianych koralików, wymagają od dzieci zwracania uwagi na odległość i uwzględnianie pozycji obiektów.

Dzieci mogą również używać gier, aby zacząć uświadamiać sobie pojęcia, takie jak powyżej, poniżej, obok, w górę i w dół. Rozwiązując łamigłówki lub tworząc figury, dzieci wizualnie doświadczają, jak przedmioty pasują do siebie, poprawiając koordynację ręka-oko.
Drewniane zabawki rozwijają zdolności motoryczne
Dzieci manipulując kawałkami drewna, rozwijają swoje zdolności motoryczne. Nic dziwnego, że drewniane zabawki często występują w różnych kształtach i rozmiarach. Chociaż może wydawać się, że nie pasują do rąk dziecka, najczęściej są tak zaprojektowane, aby dziecko musiało się wysilać, aby nauczyć się je chwytać i nimi manipulować.

Niemowlęta i małe dzieci mogą bawić się większymi drewnianymi klockami i zabawkami, aby rozwijać i ćwiczyć chwyt, podczas gdy przedszkolaki mogą używać mniejszych kształtów, takich jak koraliki i drewniane patyczki, aby skupić się na bardziej delikatnym chwycie, ucząc się skręcać nadgarstek i wykonywać bardziej precyzyjne i wymierzone ruchy.

Zabawki drewniane są odczuwalne w dotyku
W przeciwieństwie do zabawek wykonanych z lekkiego plastiku, wiele zabawek drewnianych posiada określony ciężar, a kiedy dzieci wchodzą z nimi w interakcje, stają się bardziej świadome tego, co robią.

Ta waga zabawek z drewna może być szczególnie pomocna dla dzieci z opóźnieniami rozwojowymi w zakresie umiejętności motorycznych lub upośledzeniem sensorycznym, ponieważ cięższe zabawki pozwolą im lepiej wyczuć ruchy podczas zabawy.
Wiele zabawek drewnianych jest wykonanych tak, aby dziecko mogło wywierać na nie większą siłę niż w przypadku klasycznych zabawek plastikowych. Na przykład, koła w drewnianym samochodziku mogą nie poruszać się tak gładko jak w plastikowym lub metalowym, co wymaga od dziecka użycia większej siły, aby wprawić go w ruch.

Zabawki drewniane są bezpieczne
Kiedy dzieci bawią się zabawkami z drewna, nie trzeba zbytnio się martwić o ich bezpieczeństwo, ponieważ zostały one tak zaprojektowane, aby były bezpieczne. Większość drewnianych zabawek nie łamie się i są one niezwykle trudne do uszkodzenia, co oznacza, że dzieci nie będą narażone na kontakt z ostrymi krawędziami lub małymi elementami, które mogą się odłamać. Są one również nietoksyczne i wykonane z naturalnych materiałów i farb, których ciepło i zapach zachowują przez długi czas.

Zabawki z drewna są ciche
Zabawki z drewna dla dzieci nie tylko nie zanieczyszczają otoczenia chemikaliami, ale również nie wywołują hałasu.

Brak ciągłych, denerwujących, elektronicznych dźwięków jest pozytywnym aspektem, którego nie należy lekceważyć. Nie rozprasza dzieci, a dla rodziców może stanowić jeden kłopot mniej, ponieważ nie muszą oni słuchać ciągłego “beep beep” jakiejś elektronicznej gry.

Zamiast tego wszyscy mogą skupić się na odgłosach i śmiechu dzieci, które uczą się i wchodzą w interakcje ze swoimi drewnianymi zabawkami.

Drewniane zabawki są estetyczne
Zabawki z drewna są estetyczne, dają poczucie troski o wystrój przedszkola i domu. Dzięki swoim jaskrawym kolorom dodają pozytywnej energii, nawet wtedy, gdy są przechowywane na półce. Sprawiają, że pokój dziecięcy jest piękniejszy i bardziej przytulny, a także mają zdolność do naturalnej integracji z wystrojem wnętrza.

Zabawki drewniane mogą czasami kosztować nieco więcej niż zwykłe zabawki, ale mają niesamowitą wartość. Nie oferują ograniczonej rozrywki i dają się interpretować na nowo przez dziecko za pomocą jego wyobraźni, dzięki czemu każdego dnia ma ono do dyspozycji inną zabawkę.

Eksperci podkreślają, że w miarę jak dzieci rosną, zawsze znajdą różne sposoby na wykorzystanie drewnianych zabawek, rozwijając w ten sposób swoją wyobraźnię, zdolności motoryczne i umiejętności rozumowania. Chociaż nie są to zabawki, które dzieci oglądają w telewizji lub w domach swoich przyjaciół, drewniane zabawki są ponadczasowe i pozwalają dzieciom uczyć się i rozwijać za każdym razem, gdy wyciągają po nie rękę.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne