Strona głównaZdrowieOrteza - rodzaje i zastosowanie

Orteza – rodzaje i zastosowanie

Orteza jest stabilizatorem, którego zadaniem jest usztywnienie stawu oraz utrzymanie go w jednej pozycji. Pełni funkcję podobną do gipsu, jest jednak od niego znacznie lżejsza i wygodniejsza. Jakie są rodzaje ortez? W jakich przypadkach można je stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Kiedy można skorzystać z ortezy? Orteza pozwala odciążyć chory staw poprzez jego unieruchomienie. Z tego względu ortezy używane są w przypadkach, takich jak:

  • choroby reumatyczne
  • zerwanie ścięgna Achillesa
  • skręcenie stawu skokowego
  • dysfunkcje neurologiczne

Orteza kręgosłupa

Orteza kręgosłupa może obejmować jedną z trzech części kręgosłupa. Na odcinku szyjnym stosuje się kołnierz ortopedyczny. Wspomaga on leczenie schorzeń w okolicy szyi. Podnosi komfort życia pacjentów cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe. W obrębie odcinka piersiowego korzysta się najczęściej z korektorów postawy, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej pozycji. Na odcinku krzyżowo- lędźwiowym pacjenci stosują zwykle pasy brzuszne. Sprawdzają się one świetnie po operacjach oraz przy przepuklinach.

Ortezy i stabilizatory stawu łokciowego

Ortezy i stabilizatory stawu łokciowego pomagają utrzymać chorą kończynę pod odpowiednim kątem. Do tej grypy zaliczają się m.in. temblaki. Ortezy stosowane w obrębie stawu łokciowego przynoszą ukojenie przy dolegliwościach bólowych związanych z rozmaitymi schorzeniami, takimi jak np. łokieć tenisisty.

Ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy

Znane powszechnie ortezy na kostkę to w prawidłowym nazewnictwie ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy. Stworzone zostały z myślą o skręceniu stawu lub jego niestabilności. Dzięki nim można w odpowiedni sposób zabezpieczyć miejsce dotknięte kontuzją, by zapobiec nawrotom.

Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie i do tego należy do tych najbardziej skomplikowanych. Często ulega uszkodzeniom, nie tylko w przypadku sportowców, ale i u ludzi, którzy zawodowo nie mają z aktywnością fizyczną do czynienia. Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego przyspieszają regenerację po urazie. Idealnie nadają się do wspomagania rehabilitacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne