Orteza – rodzaje i zastosowanie

0
104

Orteza jest stabilizatorem, którego zadaniem jest usztywnienie stawu oraz utrzymanie go w jednej pozycji. Pełni funkcję podobną do gipsu, jest jednak od niego znacznie lżejsza i wygodniejsza. Jakie są rodzaje ortez? W jakich przypadkach można je stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Kiedy można skorzystać z ortezy? Orteza pozwala odciążyć chory staw poprzez jego unieruchomienie. Z tego względu ortezy używane są w przypadkach, takich jak:

  • choroby reumatyczne
  • zerwanie ścięgna Achillesa
  • skręcenie stawu skokowego
  • dysfunkcje neurologiczne

Orteza kręgosłupa

Orteza kręgosłupa może obejmować jedną z trzech części kręgosłupa. Na odcinku szyjnym stosuje się kołnierz ortopedyczny. Wspomaga on leczenie schorzeń w okolicy szyi. Podnosi komfort życia pacjentów cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe. W obrębie odcinka piersiowego korzysta się najczęściej z korektorów postawy, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej pozycji. Na odcinku krzyżowo- lędźwiowym pacjenci stosują zwykle pasy brzuszne. Sprawdzają się one świetnie po operacjach oraz przy przepuklinach.

Ortezy i stabilizatory stawu łokciowego

Ortezy i stabilizatory stawu łokciowego pomagają utrzymać chorą kończynę pod odpowiednim kątem. Do tej grypy zaliczają się m.in. temblaki. Ortezy stosowane w obrębie stawu łokciowego przynoszą ukojenie przy dolegliwościach bólowych związanych z rozmaitymi schorzeniami, takimi jak np. łokieć tenisisty.

Ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy

Znane powszechnie ortezy na kostkę to w prawidłowym nazewnictwie ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy. Stworzone zostały z myślą o skręceniu stawu lub jego niestabilności. Dzięki nim można w odpowiedni sposób zabezpieczyć miejsce dotknięte kontuzją, by zapobiec nawrotom.

Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie i do tego należy do tych najbardziej skomplikowanych. Często ulega uszkodzeniom, nie tylko w przypadku sportowców, ale i u ludzi, którzy zawodowo nie mają z aktywnością fizyczną do czynienia. Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego przyspieszają regenerację po urazie. Idealnie nadają się do wspomagania rehabilitacji.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.