Jeśli jesteś rodzicem, to zapewne już wiesz, że życie z dziećmi może być niesamowitą przygodą. Wrzaski, płacz, marudzenie, najcięższy dzień, czy nawet nieprzespana noc odchodzą w niepamięć, kiedy zobaczymy szczery uśmiech, poczujemy muśnięcie dłoni, czy ciepło przytulenia. Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego warto wspomagać rozwój dzieci już od pierwszych miesięcy życia. W jaki sposób? Poprzez zabawę!
Jakie zabawki są najlepsze dla niemowlaka?
Przeglądając promocje zabawkowe, mamy wrażenie, że dostępnych rozwiązań jest zdecydowanie za dużo. Jak odnaleźć się w tym gąszczu dostępnych ofert? Które gadżety sprawdzą się w pierwszych miesiącach życia? Oto zestawy produktów, które pokocha każde maleństwo:
Maty edukacyjne
Wśród odstępnych produktów znajdziemy niemal każde interesujące nas rozwiązanie: cienką/grubą, całkiem gładką/z kontrastowymi obrazkami/fantazyjnie kolorową. Nawet zwykła mata może zainteresować malucha na długie chwile. Część zabawek tego typu posiada przytwierdzone na stałe lub odpinane pałąki, na których znajdują się zawieszki i grzechotki. Często do wybranego modelu możemy dokupić kolejne pasujące elementy. Jeśli pałąki są regulowane lub odpinane, to mata może „rosnąć razem z dzieckiem” i służyć do zabawy nawet przez lata. Ten typ produktu sprawdzi się w każdym domu: rozłożony na podłodze zapewni dziecku ochronę przed niewidocznymi dla ludzkiego oka bakteriami. Pozwala nam także pozostawić dziecko w bezpiecznym miejscu, z którego nie spadnie.
Stojaki edukacyjne
Tutaj oprócz sztucznych tworzyw znajdziemy również te, które są wykonane np. z drewna. Jeśli szukamy dla swojego dziecka najbardziej naturalnych składników, to z pewnością będzie idealne rozwiązanie. Tutaj również dostępne są całe gamy zawieszek, które można osobno dobierać i tworzyć zestaw najbardziej dopasowany do potrzeb naszego maleństwa.
Stojaki edukacyjne
Tutaj oprócz sztucznych tworzyw znajdziemy również te, które są wykonane np. z drewna. Jeśli szukamy dla swojego dziecka najbardziej naturalnych składników, to z pewnością będzie idealne rozwiązanie. Tutaj również dostępne są całe gamy zawieszek, które można osobno dobierać i tworzyć zestaw najbardziej dopasowany do potrzeb naszego maleństwa.
Pałąki
Tego typu rozwiązanie znajdziecie często przy wspomnianych matach edukacyjnych oraz bujakach. Bardzo interesujące są te, które można przekładać i montować według własnego uznania. Świetnie sprawdzą się przypięte do wózka podczas spaceru, przydadzą się w podróży zamontowane do fotelika samochodowego bądź przytwierdzone do łóżeczka, w którym leży malec. Dodatkowym plusem pałąków jest to, że można na nich zawiesić inne przywieszki niekoniecznie te dołączone do zestawu.
Zawieszki
W tej kategorii znajduje się niemal wszystko, co ma uchwyt, który możemy przytwierdzić do pałąków lub innych elementów. Jest to produkt łatwy w montażu, szybki do zawieszenia/ściągnięcia, może sprawdzić się także jako pojedyncza, niezawieszona, zabawka. Tutaj znajdziemy niemal wszystko od kostek sensorycznych i gryzaków po grające maskotki.
Pozytywka / karuzela
Ten rodzaj zabawki musi być dobrany do potrzeb malucha. Zdarzają się dzieci zbyt wrażliwe na głośne, hałaśliwe zabawki. Warto zwrócić uwagę na to, by wybrać delikatną melodię. Część pozytywek jest wolnostojących, niektóre z nich można zanotować do łóżeczka na specjalnej konstrukcji, a jeszcze inne dostępne są w formie przywieszki. Mogą być zaopatrzone w projektory wyświetlające obraz na ścianie lub nad pozytywką. Niektóre z ich są nieruchome, inne natomiast się obracają. Warto pamiętać o tym, że jeśli nie chcemy pozytywki, to możemy zaopatrzyć się w zwykłą, obracaną karuzelę, która z pewnością również zainteresuje nasze dziecko.
Huśtawki
Dla jednych to niepotrzebny gadżet, dla drugich to niezastąpione rozwiązanie pozwalające na chwilę relaksu. Nie jest to najtańsza zabawka, ale można wykorzystać dostępne w Internecie promocje zabawkowe i zdobyć ją w przystępnej cenie. Niektóre dzieci nie chcą bawić się w pozycji leżącej, a leżenie na brzuchu za szybko je męczy. Bujak, który często ma wbudowane wibracje oraz melodie może skutecznie wyciszyć dziecko. Często mają wbudowany pałąk z zabawkami. Część z nich ma możliwość regulacji oparcia z pozycji leżącej, do półleżącej i całkiem pionowej. To dobre rozwiązanie, które może się przydać na każdym etapie rozwoju: na początku, kiedy dziecko leżąc, przygląda się przed siebie, później, kiedy chce zobaczyć nieco więcej świata (bobas odpowiednio ustawiony w bujaku w naszą stronę może przyglądać, a my zyskujemy trochę czasu dla siebie). Ustawiony w pozycji siedzącej może zastąpić krzesełko do jedzenia. Taki bujak jest mobilny (idealny na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, jeśli nie chcemy kłaść dziecka na kocu położonym na ziemi). To również dobre rozwiązanie, Jeśli mamy więcej dzieci i nie chcemy, żeby starsze rodzeństwo wpadło na bawiące się na macie maleństwo. Jeśli warunki mieszkaniowe nam na to pozwolą, to można taki sprzęt posadzić w bezpiecznym miejscu na blacie i mieć dziecko w zasięgu wzroku podczas przygotowywania obiadu.
Grzechotki
Sprawdzą się niemal każde, od tych najbardziej hałaśliwych, po takie ledwo dosłyszalne. W połączeniu z gryzakami, przytulankami, metkami mogą skutecznie zaciekawić i zachęcić do zabawy nasze maleństwo.
Szumisie
Już od kilku lat szumisie nie tracą na swojej popularności. Zazwyczaj wykorzystują biały szum, aby ukołysać nasze dziecko do snu i zapewnić jego lepszą, jakość. Często dostępne są w postaci miękkiego misia.
Przytulanki
Nie każde dziecko przepada za pluszami i innymi misiami. Jest jednak odsetek dzieci, które uwielbiają mieć przy sobie coś miękkiego, do czego można się przytulić. Decydując się taką przytulankę w postaci zwierząt, misiów, postaci z bajek, czy odpowiednio przygotowanego materiału być może dajemy dziecku najwspanialszą zabawkę, która będzie mu towarzyszyła latami.
Klocki
W tej kategorii znaleźć się powinny wyłącznie miękkie klocki wykonane z materiału lub z gumy. Świetnie sprawdzą się w początkowym etapie, kiedy dziecko będzie „badało” przedmiot, jak również później, kiedy będzie z tych samych klocków starało się coś zbudować.
Książeczki
Doskonałym pomysłem na symulowanie rozwoju naszej pociechy są pierwsze książeczki. Często strony tych książek oprócz miękkiego, bezpiecznego wykonania oferują jeszcze inne atrakcje w postaci piszczałek, czy struktur sensorycznych, pozwalają na zamoczenie w wodzie lub są wykonane w całości z szeleszczącego materiału. Oczywiście możemy również wykorzystać książki w postaci tradycyjnej, by pokazywać dziecku obrazki i czytać lub opowiadać przy tym historię. Na rynku znajduje się bardzo dużo książeczek kontrastowych dopasowanych do pierwszego postrzegania świata w ograniczonych barwach.
Piłeczki sensoryczne
Są proste i bezpieczne i mogą dać dziecku dużo frajdy. Te z wypustami z powodzeniem zastąpią gryzak i będą intrygujące pod względem dotykanej przez dziecko powierzchni.
Kostki sensoryczne
Kostki sensoryczne wykonane są zazwyczaj z miękkiego materiału. Mogą być jednokolorowe, kontrastowe (czarny/biały, czarny/ biały /czerwony) lub wielobarwne. Niektóre z nich są zaopatrzone w dodatkowe kolorowe metki, wypustki, naszycia i lustereczka. Dosłownie we wszystko, co tylko może stymulować rozwój dziecka.
Gryzaczki
Na rynku znajdziemy najzwyklejsze – sztywne, napełnione wodą lub żelem (ten rodzaj gryzaków może przydać się podczas ząbkowania, włożony na chwilę do lodówki chłodzi i może przynieść dziecku ulgę w tym trudnym okresie jego rozwoju). Dostępne są również takie w formie grzechotek lub jako elementy większych zabawek.
Skarpetki na nogę/rękę
Niemowlak bardzo często rusza nogami i rączkami, więc producenci zabawek wpadli na fajny pomysł, jak można to wykorzystać. Na rynku są dostępne skarpetki z dodatkowymi naszyciami, które np. pobrzękują przy każdym ruchu maluszka. W wersji na rękę świetnie sprawdzą się w tych okresach, kiedy dziecko będzie chciało wkładać rączki do buzi.
Zabawki dla najmłodszych dzieci to bardzo szeroki temat. Nie zostały tutaj wyczerpane wszystkie dostępne na rynku rozwiązania, ale przedstawione propozycje z pewnością zainspirują do odnalezienia idealnego zestawu dla naszej pociechy.
Dobre rady
Należy pamiętać o tym, że nie warto zarzucać dziecka stertą zabawek. Można wprowadzać je stopniowo, wybierać te, które będą najodpowiedniejsze na danym etapie rozwoju. W powyższym zestawieniu znalazły się produkty z każdej półki cenowej. Dzieci to bardzo wymagający konsument, więc może zdarzyć się tak, że to, co spodoba się nam, niekoniecznie przypadnie do gustu naszemu maleństwu. Na ratunek przychodzą w takiej sytuacji promocje na zabawki. Warto z nich skorzystać, żeby kupić dobry produkt w rewelacyjnej cenie.