Strona głównaPozostałeZewnętrzne oświetlenie domu

Zewnętrzne oświetlenie domu

Zewnętrzne oświetlenie domu i podwórka to rozwiązanie z jednej strony użyteczne, a z drugiej także dekoracyjne. Obecnie wybór opraw świetlnych oraz lamp zewnętrznych jest już tak szeroki, że można bez problemu dopasować aranżację odpowiadającą naszym gustom i stylowi domu. Jak to zrobić?

Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne zapewni większą swobodę w poruszaniu się po ogrodzie, może zadziałać jak straszak na złodziei, a przy okazji podkreśli także charakter domu. Różnorodność rodzajów lamp oraz możliwości ich zastosowania w przestrzeni zewnętrznej są praktycznie nieskończone.

Źródła światła zewnętrznego
W zależności od zastosowanego źródła światła, można otrzymać bardzo interesujące rezultaty:
Żarówki halogenowe – realistycznie odwzorowują barwy, ale powodują dość widoczne kontrasty świetlne. Znajdą swoje zastosowane zwłaszcza w miejscach, gdzie pożądane jest światło neutralne, czyli np. przy oświetlaniu kwiatów i innego rodzaju roślinności.

Niskoprężne lampy sodowe – dają światło monochromatyczne, ale dobrze współgrają z czerwienią cegły oraz elewacjami wykonanymi z piaskowca.
Wysokoprężne lampy sodowe – oferują pełne spektrum światła, które daje naturalne, podobne do promieni słonecznych oświetlenie. Lampy sodowe mają wysoką skuteczność świetlną, dlatego wystarczy zamontować niewielką ich ilość, by uzyskać pożądany efekt. Sodówki wysokoprężne wspomagają wzrost roślin, dlatego z ich światła skorzystają także kwiaty i krzewy wymagające szczególnej pielęgnacji.
Rtęciówki wysokoprężne – oszczędzają więcej energii niż standardowe żarówki. Światło, które dają charakteryzuje się niedoborem czerwieni, dlatego idealnie podświetli zieleń w ogrodzie.

Diody LED – poza światłem białym można wybrać praktycznie każdy, dowolny kolor. Nadają się szczególnie do podświetlania dekoracyjnego.

Do oświetleń zewnętrznych nie zaleca się świetlówek energooszczędnych, ponieważ przy zimowych, niskich temperaturach dają one mało intensywne i zbyt niewyraźne światło.

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego
Oświetlenie przed domem bardzo długo traktowano jako zbędny dodatek. Jednak stopniowo, wraz z pojawieniem się nowocześniejszych form świetlnych, zaczęto dostrzegać jego liczne możliwości.
Światło umieszczone w odpowiednim miejscu może podkreślić elegancję fasady, albo też zwrócić uwagę na wyjątkowe materiały takie jak kamień, czy choćby beton. Projekty od architektów takich jak http://www.projektyzwizja.pl także udowadniają, że za pomocą światła można wyodrębnić także pojedyncze elementy (drzwi wejściowe, ścieżka przed domem, taras) lub całe obszary (strefa relaksu, żywopłot).
Obecnie już nawet oświetlanie schodów może pełnić funkcję zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną. Wybór świateł nadaje także klimat danemu miejscu – oświetlenie w kolorach pomarańczowo-żółtym to wrażenie ciepła i przytulności, natomiast zimne, niebieskie kolory pomagają uzyskać efekt wysoce estetyczny i elegancki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne